Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2024.10.03 Wycieczka do Łosia, Śnietnicy, Kwiatonia i na obiad z biesiadą do Zdyni    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2024.10.03 Wycieczka do Łosia, Śnietnicy, Kwiatonia i na obiad z biesiadą do Zdyni

W dniu 03.10.2024 roku Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach zorganizował wycieczkę na zakończenie sezonu turystycznego do Łosia, Śnietnicy, Kwiatonia i na obiad z biesiadą do Zdyni.

Z Gorlic wyjechaliśmy o godz. 10.00 i pierwszym miejscem zwiedzania była Zagroda Maziarska w Łosiu, gdzie dwie panie przewodniczki bardzo ciekawie i barwnie opowiadały o niezwykłym zawodzie maziarza. Maziarze w większości mieszkali na terenie Łosia. Wytwarzali produkty z tzw. suchej destylacji drewna oraz produkty pozyskane z ropy naftowej i rozwozili wozami konnymi tzw. szekerami po okolicznych miejscowościach a także do odległych miejscowości w Niemczech, Austrii, Węgier i Rosji, których podróż trwała od kilku tygodni do ośmiu miesięcy.

Kolejnym miejscem zwiedzania był kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego w Śnietnicy, który został usypany przez miejscową ludność w 1937 roku, ale w czasach PRL-u został zniszczony. Kopiec odbudowano oraz zmodernizowano w 100-lecie odzyskania niepodległości w 2018 roku.

Następnym miejscem zwiedzania była greckokatolicka cerkiew p.w. św. Paraskewy w Kwiatoniu z XVII w. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Obecnie cerkiew jest otoczona stalowym rusztowaniem, gdyż rozpoczęły się prace przy czyszczeniu ścian i dachu pokrytych gontami i instalowana jest instalacja przeciwpożarowa z systemem FOG.

W cerkwi o historii i zabytkach opowiadał przewodnik Jan Hyra.

Ostatnim etapem wycieczki była podróż do Zdyni, gdzie w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „U Zosi” mieliśmy obiad i deser z kawą a później różne wędliny i sałatka.

W trakcie biesiady kończącej naszą wycieczkę zapisaliśmy także mały wkład w tegoroczne NARODOWE CZYTANIE.

Zaprezentowaliśmy dwa fragmenty dramatu romantycznego KORDIAN tj. Akt I scena I /fragment 3 /, w którym stary sługa Grzegorz usiłuje pobudzić Kordiana do działania, wskazać mu sens aktywnej postawy i skierować na właściwe tory. W tym celu opowiada mu trzy historie - przypowieści.

Prezentacji tego fragmentu podjęli się i zaprezentowali: Wiesław Maksym - Grzegorz I, Mirosław Janik - Grzegorz II, Alojzy Janusz - Kordian

Drugim fragmentem z dramatu Kordiana jest konwersacja - romans Kordiana z Wiolettą, gdzie Kordian wystawia miłość dziewczyny na próbę. W konsekwencji Kordian powziął wątpliwość, że prawdziwa miłość nie istnieje, a kobiety dla pieniędzy są gotowe na wszystko. Prezentacji tego fragmentu podjęli się i zaprezentowali: Klaudia Kosiba - Wioletta i Waldemar Szufnara - Kordian

Nie zabrakło również muzyki w wykonaniu dwóch emerytów na akordeonie i saksofonie oraz śpiewu piosenek biesiadnych co stało się już tradycją naszej emeryckiej społeczności.

Po miłym spotkaniu i integracji wszyscy powrócili do Gorlic w bardzo dobrym nastroju.

 

Wiceprezes Zarządu Koła SEiRP w Gorlicach

                  Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET