Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2023.06.22 Wycieczka do Sandomierza    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2023.06.22 Wycieczka do Sandomierza

W dniu 22 czerwca 2023 roku Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach zorganizował wycieczkę do Sandomierza wg projektu p.t. „Śladami Ojca Mateusza”.

Wyjazd z Gorlic nastąpił o godz. 7.00 i po ok. 3 godz. jazdy autokarem z krótką przerwą dojechaliśmy do Sandomierza, gdzie rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem od Rynku Starego Miasta. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii powstania miasta i o miejscach na zewnątrz, gdzie były kręcone sceny do filmu „Ojciec Mateusz”.

W dalszej części wycieczki w piwnicach jednej z gotyckich kamienic zwiedziliśmy Zbrojownię Rycerstwa Chorągwi Ziemi Sandomierskiej, w której zgromadzono m.i. kolekcję broni białej i armaty z XV i XVII wieku. W kolejnym pomieszczeniu znajduje się sala tortur, w której znajdują się m.in. dyby, pręgierz, maski hańbiące i klatka hańby. W zbrojowni przewodził niesamowity pasjonat historii i rycerstwa Łukasz ubrany w strój rycerza, który barwnie opowiada o czasach minionej epoki i przedstawia ubiory i zbroje ówczesnych rycerzy.

Każdy miał możliwość ubrać się w dowolny strój, wziąć do ręki wybraną broń oraz tarczę i pozować do zdjęcia.

Nawiązując do filmu „Ojciec Mateusz” to w kamienicy przy ul. Rynek 5 znajduje się oryginalna scenografia jak w serialu tj. wiernie odwzorowane wnętrze serialowej plebani, gabinet biskupa, komisariat i nawet cela w areszcie z zatrzymanym leżącym na pryczy. W pomieszczeniach znajdują się figury woskowe głównych bohaterów serialu i każdy kto chciał mógł zrobić sobie zdjęcie z figurą woskową.

Kolejnym miejscem zwiedzania była Brama Opatowska zbudowana w XIV wieku jako część murów obronnych miasta z fundacji króla Kazimierza Wielkiego, która jako jedna z czterech pozostała w obecnym stanie z fragmentem murów obronnych miasta. Trzy inne bramy tj. Zawichojska, Lubelska i Krakowska zostały zburzone, zniszczone z murami obronnymi wskutek różnych zawieruch historycznych i wojen albo osuwisk skarp,

Przy Branie Opatowskiej zrobiliśmy zdjęcie grupowe i podeszliśmy pod Bazylikę Katedralną pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowaną w stylu gotyckim.

W czasie spaceru po mieście Pani przewodnik wskazywała i omawiała różne zabytki m.i. Zamek Królewski, zabytkowe kamienice takie jak: Dom Długosza, Kamienica Oleśnickich, gotycko-renesansowy ratusz, synagoga z XVIII wieku, w której obecnie znajduje się archiwum państwowe.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zejście do piwnicy pod biurem PTTK w Sandomierzu, gdzie każdy uczestnik mógł sobie wybić własnoręcznie  pamiątkową monetę.

Po pożegnaniu się z panią przewodnik mieliśmy czas do własnej dyspozycji na indywidualne spacery i zjedzenie obiadu.

Do Gorlic powróciliśmy zgodnie z planem ok. godz. 20.00.

                                                                                                                       Sporządził: Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET