Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Aktualności    /     2017.09.12-15 Wycieczka do Budapesztu    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2017.09.12-15 Wycieczka do Budapesztu

W dniach od 12 do 15 września 2017 roku Zarząd Wojewódzki SEiRP w Krakowie zorganizował wycieczkę turystyczną do Budapesztu. Dla wielu osób była to nagroda za trud pracy na rzecz emerytów i rencistów policyjnych Kół małopolskich. 

Wyjazd z Krakowa nastąpił autokarem o godz. 7.00. Pierwszym węgierskim miastem, w którym zatrzymała się wycieczka było miasto Eger - jedno z najpiękniejszych miast w tej części kraju - perła północnych Węgier. Po spacerze po zabytkowej części miasta, nastąpiła krótka przerwa, podczas której wiele osób ruszyło na pouszukiwanie Egri Bikavera - "byczej Krwi", która pod taką nazwą funkcjonuje w świadomości Polaków. Niestety w krainie obfitości i produkcji tego napoju wino to jest bardzo drogie. Wieczorem wycieczka dotarła do Budapesztu, a jej uczestnicy zakwaterowali się w hotelu "Veritas".

Na drugi dzień, po śniadaniu wycieczka udała sie autokarem na zwiedzanie stolicy Węgier. Pierwszym punktem był Plac Bohaterów, jeden z największych i najważniejsych placów Budapesztu, a nastepnie udano się na Wzgórze Zamkowe - historycznie najważniejszy obszar dzisiejszego Budapesztu. Zwiedzono tutaj, m.in. jedną z najwiekszych atrakcji miasta - Basztę Rybacką z wież, której roztacza sie zapierający dech w piersiach. Podziwiano z nich panoramę miasta, Dunaj ze swoimi mostami, Parlament i Górę Gellerta. Po krótkim odpoczynku wycieczkowicze udali się autokarem na lewą stronę Dunaju, do Pesztu, gdzie oglądnęli budynek Parlamentu, zwiedzili Bazylikę Św. Stefana, a po krótkim odpoczynku w centrum handlowym udali sie do hotelu, gdzie po przebraniu sie w cieplejsze stroje, udali się na godzinny rejs statkiem po Dunaju. Rejs rozpoczął się ok. godz. 19.00, zapadał już zmrok i z każdą chwilą robiło się coraz ciemniej i coraz ciekawiej. Budapeszt nocą jest przepiękny, wszystkie ważniejsze budynki, zwłaszcza Parlament i całe Wzgórze Zamkowe są podświetlone, a do tego iluminacja wszystkich mostów sprawia niezapomniane wrażenie. 

Na trzeci dzień, po śniadaniu, również autokarem udano się na najsłynniejszą górę Budapesztu - Górę Gellerta ze szczytu, której widać cały Budapeszt, jak na dłoni. Po zrobieniu sobie zdjęcia pamiątkowego pod Pomnikiem Wolności oraz na tle panoramy Budapesztu udano się autokarem na Wyspę Małgorzaty - jeden z najbardziej popularnych obszarów rekreacyjnych w mieście. Tę długą na 2,5 kilometra wyspę zwiedzono z pokładu kolejki składającej się z trzech wagoników. Wieczorem odbyła się biesiada folklorystyczna w restauracji "Megyeri Csarda" z muzyką węgierską na żywo, powitalnym drinkiem, białym i czerwonym winem oraz daniami regionalnymi. 

Po śniadaniu nastepnego dnia, po wykwaterowaniu się z hotelu małopolanie udali sie autokarem w powrotną drogę do kraju, ale wcześniej zawitali do malowniczego miasteczka Szentendre, które znajduje się w odległości ok. 20 km od Budapesztu. Szentendr to prawdziwa perełka - zabytkowe kamieniczki, wąskie zaułki, liczne zabytkowe światynie, nastrojowe kawiarenki, galerie sztuki, mnóstwo sklepików z pamiatkami, kręte i wąskie uliczki które, czasami są tak bardzo wąskie, że dwie osoby się nie miną. 

Po zwiedzeniu miasteczka obrano kierunek - Kraków, gdzie dotarto w godzinach wieczornych. Wycieczka była bardzo udana, a wszyscy byli zadowoleni.

 

                                                                                                                                                                             Piotr Styczyński  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET