Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2016.08.20 – Wycieczka do Rzeszowa i Stępiny - Cieszyna    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2016.08.20 – Wycieczka do Rzeszowa i Stępiny - Cieszyna

W dniu 20 sierpnia 2016 roku Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach zorganizował wycieczkę do stolicy Podkarpacia - Rzeszowa. Wyjazd autokaru nastąpił z Gorlic o godz.7.30 i do Rzeszowa po krótkim postoju dotarliśmy ok. 10.00.  Po Rzeszowie oprowadzał nas przewodnik Zygmunt Cebula.       

Z parkingu przy hali sportowej „Asseco Resovia Rzeszów” pieszo udaliśmy się w kierunku zamku Lubomirskich, który obejrzeliśmy z zewnątrz. Obecnie znajduje się tam siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie i wnętrze zamku nie jest udostępniane turystom. Dalej przeszliśmy pod pomnik Jana Pakosławica, dyplomatę i rycerza króla Kazimierza Wielkiego, który za swe zasługi dostał od króla w 1354 r. przywilej lokacyjny miasta Rzeszowa i przyjął nazwisko Rzeszowski. Dalszym etapem naszego zwiedzania był Rynek Starówki i Ratusz, w którym mieści się siedziba Urzędu Miasta i Prezydenta. 

Kolejnym etapem zwiedzania był dawny klasztor, kościół i szkoła pijarów, które powstały w latach 1644-56.Zakon uległ kasacji przez zaborców austriackich w 1784 roku. Obecnie w budynkach po zakonie znajduje się Muzeum Okręgowe i Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego a kościół jest p.w. Świętego Krzyża.

Nieplanowanym punktem było obejrzenie wystawy obrazów artysty, malarza Włodzimierza Piętala, który osobiście zaprosił nas na wystawę swoich prac z okazji jubileuszu 40-lecia twórczości przy deptaku na ul. 3-go Maja 16 w Rzeszowie.

Na deptaku przystanęliśmy na chwilę, aby zrobić zdjęcie przy pomniku Tadeusza Nalepy twórcy zespołu Breakout i ojca polskiego bluesa.

Po zwiedzeniu wnętrza kościoła farnego udaliśmy się pod pomnik pułkownika Leopolda Lisa KULI, który zginął w bitwie pod Torczynem dnia 6 marca 1919 r. Po śmierci w wieku 22 lat został  mianowany z majora na pułkownika. (Był to najmłodszy pułkownik w wojsku i ulubieniec Józefa Piłsudskiego).

Następnym punktem było przejście obok niewątpliwej atrakcji Rzeszowa, który wywołuje uśmiech na twarzy i przywołuje różne skojarzenia jakim jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego stojący w Parku Bernardyńskim.

Następnym najnowszym innowacyjnym obiektem jakim może poszczycić się Rzeszów jest „Kładka Tadka”. Kładka jest bezkolizyjnym przejściem dla pieszych nad ruchliwym skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej i Al. Piłsudskiego.

Ostatnim etapem zwiedzania w Rzeszowie była Podziemna Trasa Turystyczna znajdująca się pod płytą Rynku i kamienicami na trzech kondygnacjach w głąb ziemi.

Po zwiedzeniu rzeszowskich podziemi mieliśmy 2 godziny wolnego czasu na obiad i odpoczynek a o godz. 16.00 wyjechaliśmy w kierunku Gorlic, gdzie po drodze zjechaliśmy do Stępiny-Cieszyna, aby zobaczyć i zwiedzić wnętrze największego naziemnego tunelu kolejowego zbudowanego przez faszystów w czasie okupacji niemieckiej w 1941 r. Kompleks schronów  był częścią kwatery Hitlera „Anlage Süd” przygotowanej jako południowe centrum dowodzenia podczas planowanego ataku na Związek Radziecki w ramach planu Barbarossa.

Tunel wykonany jest z żelbetonu i ma długość 393 m, szer.14,5 m i wys.8,5 m. Grubość ścian waha się od 2 do 3 m. Charakterystyczną cechą tunelu jest kształt niesymetrycznego ostrołuku, aby w przypadku bombardowania lotniczego bomby obijały się od ścian.

Z wnętrza schronu po wojnie zostało wszystko całkowicie zdemontowane wraz z torowiskiem, a wnęka po torowisku została zasypana i ułożono betonowe trylinki.

Po zwiedzeniu tunelu udaliśmy się w drogę powrotną i do Gorlic dojechaliśmy zgodnie z planem.

                                                                                                                                                                                                                     Sporządził: Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET