Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2018.05.12 – Wycieczka na Słowację do Koszyc    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2018.05.12 – Wycieczka na Słowację do Koszyc

W dniu 12 maja 2018 r. Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach i IPA Gorlice wspólnie z organizatorem naszych wycieczek kolegą Zdzisławem Halibożkiem zorganizował wycieczkę na Słowację do Koszyc.

Wyjazd z Gorlic nastąpił o godz.8.00 i po drodze w Bardejowie  dołączyła do nas przewodnik Pani Barbara Słysz.

Pierwszym punktem zwiedzania była Wieża widokowa Hradova znajdująca się w parku leśnym na wzniesieniu nieopodal miasta Koszyce. Mieliśmy możliwość wejść na taras widokowy na wieży znajdującej się na wysokości 16,3 m od podłoża. Z wieży mogliśmy podziwiać Dolinę Koszycką, panoramę miasta Koszyc oraz pozostałości dawnego grodu.

Po zwiedzeniu parku spacerkiem doszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do Koszyc.

Koszyce są drugim miastem pod względem wielkości po stolicy Bratysławie liczącą ponad 240 tys. mieszkańców leżące nad rzeką Homad.

W Koszycach zwiedzaliśmy przeszklone zrekonstruowane średniowieczne mury obronne miasta, następnie herb w postaci monumentu anioła rozpościerającego skrzydła i trzymającego w dłoniach ten herb.

Herb ten miasto Koszyce otrzymało w XIV w. od króla Ludwika I Węgierskiego jak pierwsze wolne miasto królewskie w Europie. Pani przewodnik opowiadała kolejne losy tego herbu na przestrzeni wielu wieków aż do obecnego wyglądu.

Kolejnym etapem zwiedzania była dominująca nad miastem  monumentalna gotycka Katedra św. Elżbiety, którą także wraz z przewodniczką zwiedziliśmy wewnątrz.

Za katedrą znajduje się z XIV kaplica św. Michała, która była kaplicą cmentarną oraz XVII wieczny klasztor jezuitów tzw. Wieża Urbana pełniąca funkcję dzwonnicy.

Dalej przeszliśmy na Plac z grającą fontanną, gdzie nieopodal znajduje się secesyjny budynek teatru. Wokół grającej fontanny znajdują się liczne ławki, gdzie można usiąść, popatrzeć i posłuchać grających dźwięków w rytm muzyki a wieczorem jeszcze obserwować iluminacje świetlne. Dodatkowo znajduje się konstrukcja stalowa z 22 zawieszonymi dzwonami, które zsynchronizowane są z rytmem tryskającej wody z fontanny.

Stałym punktem przed fontanną są sesje zdjęciowe młodych par. Będąc wcześniej jak i teraz również odbywały się sesje fotograficzne młodych par.

W dalszym etapie zwiedzaliśmy starówkę, gdzie idąc ul. Główną (Hlawną) widoczne są kolorowe urocze kamienice z minionych epok tj. gotyckie, renesansowe i secesyjne. Idąc promenadą widoczny jest na środku płynący kamiennym kanałem potoczek.  Pani przewodnik przedstawiła „wróżbę”- zabobon, że kto zamoczy lewą dłoń będzie miał szczęście do miłości a gdy zamoczy prawą dłoń to będzie miał szczęście do pieniędzy.(Widziałem, że niektórzy byli zachłanni bo moczyli obie dłonie).

W centrum starówki znajdują się liczne puby, kafejki, knajpki i restauracje, gdzie można coś wypić, zjeść, posiedzieć i porozmawiać.

Po prawie 3 godzinnym odpoczynku w Koszycach udaliśmy się w drogę powrotną do Gorlic, gdzie dotarliśmy ok. godz.20.00

                                   

                                                                                                                                                                                                                         Sporządził: Mirosław JANIK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET