Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2022.10.05 Wycieczka do Cieklina i Nowego Żmigrodu    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2022.10.05 Wycieczka do Cieklina i Nowego Żmigrodu

W dniu 5 października 2022 roku Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach zorganizował wycieczkę do Cieklina i Nowego Żmigrodu.

Wyjazd z Gorlic nastąpił o godz. 9.30 i po ok. 40 minutach przyjechaliśmy pod Wiejski Dom Kultury w Cieklinie, gdzie znajduje się Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza.

Na wstępie obejrzeliśmy projekcję filmu o prekursorze polskiego narciarstwa Stanisławie Barabaszu, który był architektem, malarzem, nauczycielem a jego pasją było myślistwo i narciarstwo, które spopularyzował w Tatrach Polskich.

W muzeum tym zgromadzono kolekcję sprzętu narciarskiego tj.: narty, buty, wiązania do nart, kijki, medale i odznaki mające związek z narciarstwem.  Eksponaty nart ułożone są chronologicznie od najstarszych do współczesnych i pozwalają zobaczyć jak przez ponad 120 lat zmieniało się narciarstwo w Polsce.

W budynku WDK znajduje się również sala, gdzie prezentowane są wystawy obrazów artystów i mieliśmy okazję zobaczyć obrazy pędzla Mieczysława Burdy.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Historyczne im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie, gdzie zgromadzono  ok. 6 tysięcy eksponatów prezentowanych tematycznie w poszczególnych pomieszczeniach. Jest tam sala poświęcona Konfederacji Barskiej, sala z eksponatami z okresu I i II wojny światowej, sala poświęcona kulturze żydowskiej, sala łemkowska, sala poświęcona codziennemu życiu Pogórzan, sala edukacyjna i wiele innych artefaktów.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był przyjazd do Agroturystyki „Zacisze” w Wójtowej, gdzie na wstępie zaprezentowano namiastkę Narodowego Czytania.

Tegorocznym tematem 11 edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Organizatorem naszego czytania był wiceprezes Alojzy Janusz, który wybrał utwór „Świteziankę” i udział w czytaniu wzięło 5 osób.

Po obiedzie wszyscy się dobrze bawili, ze sobą rozmawiali oraz przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Roman Dyczko  wspólnie śpiewali piosenki biesiadne.

W tej wesołej atmosferze czas „przelaciał” bardzo szybko i o godz. 18.00 nastał czas powrotu do Gorlic.

 

Sporządził:

Wiceprezes Koła SEiRP w Gorlicach

Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET