Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2017.08.05 – Wycieczka Niepołomic i Dobczyc    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2017.08.05 – Wycieczka Niepołomic i Dobczyc

W dniu 5 sierpnia 2017 r. Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach  zorganizował wycieczkę na Zamek Królewski w Niepołomicach i Zamek Królewski w Dobczycach. Wyjazd nastąpił o godz.7.00 i po 30 minutowej przerwie w Kłaju dojechaliśmy do Niepołomic ok. godz.10.00.

Pierwszym miejscem zwiedzania był Zamek Królewski w Niepołomicach usytuowany w centrum miasta.

Zamek zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który opowiadał nam historie i legendy związane z rezydencją królewską liczącą VII wieków.

W zamku znajduje się Muzeum Niepołomickie, w którym w ośmiu salach prezentowane są galerie malarstwa i rzeźby wybitnych polskich artystów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie: m.i. Leona Wyczółkowskiego, Jacka Malczewskiego, Stanisława Witkiewicza i wielu innych.

W trzech komnatach zamkowych mogliśmy oglądać wystawę trofeów myśliwskich z Puszczy Niepołomickiej z Syberii, Kanady i Afryki oraz z XIX  w. broń myśliwską, prace Włodzimierza Puchalskiego – wybitnego fotografika, filmowca przyrodniczego i podróżnika. W zamku znajduje się kaplica zamkowa ze zbiorami bezcennych zabytków kościoła parafialnego, królewskie i papieskie dokumenty oraz szaty liturgiczne, obrazy, wota oraz z XVIII w. woluminy o tematyce teologicznej.

Po zwiedzeniu zamku mieliśmy przerwę na zwiedzanie Niepołomic i odpoczynek a następnie udaliśmy się do Kornatki, gdzie o godz. 13.00 w restauracji „Stara Kuźnia” zjedliśmy zaplanowany obiad.

Dalszym etapem podróży było zwiedzanie  gotyckiego Zamku Królewskiego w Dobczycach znajdującym się na wzgórzu nad spiętrzoną rzeką Rabą obecnie Jeziorem Dobczyckim stanowiącym zbiornik wody pitnej dla miasta Krakowa.

W pomieszczeniach zamku znajduje się sala historyczna z ekspozycją poświęconą dziejom zamku,odtworzone elementy architektoniczne dawnego wystroju zamku tj: filary, portale, nadproża oraz herby Jagiellonów i Lubomirskich, odtworzona katownia ze zrekonstruowaną izbą tortur, odtworzona sala hutnicza z piecem dymarkowym oraz kaplica,  zbiory z wykopalisk, zbiory broni od XIV do XIX wieku, Izba Pamięci Narodowej ze zbiorami mundurów, broni, sprzętu i wyposażenia wojskowego z okresu II wojny światowej. Na murach zamku znajduje się punkt widokowy na Jezioro Dobczyckie, Pogórze i Beskidy Makowskie.

Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się poniżej do Skansenu Drewnianego Budownictwa Ludowego z okolic Dobczyc i Myślenic, gdzie zobaczyliśmy budownictwo architektury drewnianej z minionej epoki oraz wyposażenie warsztatów rzemieślniczych, sprzęt gospodarczy i rolniczy. Znajduje się tam również sklep z rękodziełem ludowym różnych ozdób i przedmiotów artystycznych.

W dalszym etapie udaliśmy się do autokaru, gdzie po drodze zwiedziliśmy jeszcze fragment murów miejskich z zachowanym reliktem baszty i bramy z XIV w.

Po zrealizowaniu programu wycieczki przy pięknej pogodzie i dobrych humorach dotarliśmy do Gorlic około godz.18.00.

 

                                                                                                                                                                                                               Sporządził: Mirosław JANIK

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET