Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2015.09.05 Narodowe czytanie w Gorlicach    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2015.09.05 Narodowe czytanie w Gorlicach

5 września 2015 roku odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania podczas, której w tysiącach miejsc na terenie całej Polski a także poza granicami kraju odbyło się czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. 

Narodowe czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Narodowe czytanie zainaugurowała  w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry a w 2014 roku „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Przypominanie, zapoznawanie się z tymi największymi dziełami polskiej literatury to kontynuacja naszej narodowej tradycji, budowa więzi.

Akcję „Narodowego Czytania” organizowała podobnie jak w poprzednich edycjach Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach.

„Literacka uczta” odbywająca się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach zgromadziła wielu znakomitych gości w tym włodarzy miasta i powiatu gorlickiego. Wśród lektorów czytających „Lalkę” znalazł się m.in.: Burmistrz Miasta Gorlic Rafał Kukla, Starosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski, Komendant Powiatowy Policji insp. Michał Gawlik oraz radni, przedstawiciele kultury, przedsiębiorcy i mieszkańcy Gorlic.

Z ramienia Zarządu SEiRP  w Gorlicach obecny był Alojzy Janusz, który zgłosił chęć uczestniczenia i wystąpił w charakterze lektora czytającego fragment „Lalki” oraz Zdzisław Kowalski i Mirosław Janik jako słuchacze.

W klimat powieści pokazującej jak wyglądało życie Polaków w tamtych odległych już czasach oraz jakie były ich przemyślenia, troski i marzenia wprowadziła zebranych Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach Magdalena Miller, która serdecznie powitała uczestników spotkania.

Po tym wprowadzeniu mogliśmy się na dobre rozsmakować „daniem głównym literackiej uczty” jakim było czytaniem fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa.

Organizatorzy zaoferowali uczestnikom i gościom konkurs wiedzy ekonomicznej tzw. „prażuchę”, gdzie za najszybsze rozwiązanie krzyżówki była powieść „Lalka”. Nagrodę tą wygrał Burmistrz Gorlic Rafał Kukla.

W dniu 20 września 2015 roku Narodowe Czytanie odbędzie się w Bieczu i tam także będziemy obecni.

 

                                                                                                                                                                                        Sporządzili:

                                                                                                                                                            Alojzy Janusz & Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET