Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2017.09.02 i 09.08 Narodowe czytanie w Gorlicach i w Bieczu     /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2017.09.02 i 09.08 Narodowe czytanie w Gorlicach i w Bieczu

Tegoroczną szóstą edycją Narodowego Czytania był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, który został wybrany przez internautów spośród czterech propozycji.
Dramat symboliczny napisany w trzech aktach powstał na kanwie autentycznego wydarzenia wesela poety Lucjana Rydla z chłopką z podkrakowskich Bronowic Jadwigą Mikołajczykówną. Stanisław Wyspiański wybitny malarz i poeta był gościem na tym weselu zainspirowany zderzeniem środowiska inteligenckiego z chłopskim napisał dramat „Wesele” o Polsce, Polakach, niewykorzystanych narodowych szansach i  zaniedbaniach.

W dniu 2 września 2017 r. Narodowe Czytanie w Gorlicach odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela przy ul.Jagiełły 1 w sali „Pod Sową”.
We wspólne czytanie włączyli się przedstawiciele władz lokalnych, działacze organizacji pozarządowych, działacze stowarzyszeń, radni, policjanci, nauczyciele, czytelnicy i pracownicy biblioteki oraz członkowie zespołu regionalnego „Pogórzanie”, którzy uatrakcyjnili swoim występem przerwę pomiędzy czytaniem.
Dla dzieci odbyły się warsztaty artystyczne związane z kulturą naszego regionu oraz odbyły się konkursy.
Ze środowiska policyjnego wystąpiła Pani nadkom. Dorota Tokarz z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach z emerytowanym policjantem Alojzym Januszem przedstawicielem SEiRP Koła w Gorlicach, którzy wspólnie czytali wybraną kwestię.

Kolejne Narodowe Czytanie odbyło się w dniu 8 września na  Rynku w Bieczu, gdzie teksty dramatu Wyspiańskiego interpretowali również przedstawiciele władz lokalnych, Starosta Gorlicki, radni, duchowny, pracownicy urzędów i instytucji państwowych a z ramienia Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Koła w Gorlicach wystąpił Wiceprezes Alojzy Janusz.


                                                                                                                                                                            Sporządził: Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET