Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     Wycieczka do Wieliczki     /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

Wycieczka do Wieliczki

     W dniu 24 maja 2014 roku członkowie Koła SEiRP w Gorlicach wspólnie z członkami IPA Gorlice wraz z rodzinami wzięli udział w wycieczce do, będącej na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzili Zamek Żupny, który do 1945 r. był Siedzibą Zarządu Żup Krakowskich tj. Kopalni i warzelni soli w Wieliczce i Bochni, gdzie zobaczyli pomieszczenia oraz zbiory muzealne zgromadzone z wykopalisk z epoki kamienia, brązu.

     Następnie w dwóch grupach wraz z przewodnikami udali się na „Trasę turystyczną” liczącą 2,5 km długości, gdzie zwiedzili ponad 20 komór tj. wyrobisk po wydobytej soli. Trasa ta znajduje się na trzech poziomach, na głębokości od 64 do 135 m.  Na trasie zobaczyli wykute w bryłach soli posągi znanych osobistości, min. króla Kazimierza Wielkiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Mikołaja Kopernika, papieża Jana Pawła II oraz wiele figur kultu religijnego. Interesująca była także stajnia, gdzie znajdowały się konie wykorzystywane do przewozu soli poprzez ciągnięcie kieratów do transportu poziomego i pionowego.

     Po wyjechaniu windą na powierzchnię zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed Szybem Mikołaja Daniłowicza. Po zjedzonym w restauracji obiedzie, w miłej atmosferze i pełni wrażeń, wrócili do Gorlic.

 

                                                                                                                                                                                                                                                             Piotr Styczyński

                                                                                                                                                                                                                                                              Mirosław Janik

 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET