Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2022.08.25 Wycieczka na Słowację do Jaskini Bielańskiej    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2022.08.25 Wycieczka na Słowację do Jaskini Bielańskiej

W dniu 25.08.2022 roku Zarząd Koła SEiRP w Gorlicach zorganizował wycieczkę na Słowację do Jaskini Bielańskiej i w drodze powrotnej do Krynicy.

Wjazd z Gorlic nastąpił o godz. 8.00 i po przyjeździe na parking Kotliny Tatrzańskiej        było niewielkie podejście ścieżką leśną ok.1km na szczyt góry o wys. 890 m n.p.m., gdzie znajduje się wejście do jaskini. Jaskinia Bielańska znajduje się we wschodnich Tatrach Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu w administracyjnych granicach miasta Wysokie Tatry. W jaskini do przejścia była trasa o długości 1370 m – 860 schodów przy przewyższeniu 125 m w czasie 70 min. przy średniej  temperaturze od 5 do 6,3 stopnia Celsjusza i wilgotności względnej 90-97%

Idąc przez korytarze zabezpieczone stalowymi barierkami i komory mogliśmy podziwiać niezwykłe formy naciekowe jaskiniowych ozdób wapiennych, stalaktyty-zwisające ze stropów, stalagmity-wyrastające z podłoża, stalagnaty-połączone zwisające z naciekowym z podłoża, kolumny, draperie, jeziorka, wodospady oraz mogliśmy w jednej z komór „Sali Koncertowej” odsłuchać mini koncert, który dostarczył nam niesamowitych wrażeń akustycznych.

Spacer przez prawie półtorakilometrową trasę dostarczył uczestnikom wycieczki miłych wrażeń i wszyscy byli bardzo zadowoleni.

Po opuszczeniu Słowacji pojechaliśmy do Krynicy, gdzie przy pięknej pogodzie mieliśmy czas wolny 2 godz. na indywidualne zwiedzanie, odpoczynek lub posiłek.

Do Gorlic powróciliśmy zgodnie z planem ok. godz. 20.00.

 

Sporządził:

Sekretarz Koła SEiRP w Gorlicach

Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET