Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     2015.08.01 Po ziemi tarnowskiej    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

2015.08.01 Po ziemi tarnowskiej

W dniu 1 sierpnia 2015 roku Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło w Gorlicach zorganizowało wycieczkę po ziemi tarnowskiej a konkretnie do miejscowości: Wierzchosławice, Radłów, Zabawa i Zalipie.

Z Gorlic wyjechaliśmy autokarem tuż po godz. 9.00. W Wierzchosławicach zwiedziliśmy Muzeum Wincentego Witosa -€“ polskiego polityka, trzykrotnego premiera w II Rzeczypospolitej wywodzącego się z chłopów i związanego z ruchem ludowym Stronnictwo Ludowe, które było prekursorem partii politycznej PSL. Muzeum jest autentycznym gospodarstwem wybudowanym przez Witosa w latach 1905-1913 r. Gospodarstwo to składa się z drewnianych budynków: budynek mieszkalny, stajnia, dwie stodoły i piwnica. Wnętrze domu mieszkalnego zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa wraz z meblami i dokumentami. Stajnię przerobiono na izbę pamięci, w której przedstawione są fotografie z dokładną biografią Witosa oraz prezentowany jest pokaz multimedialny o Witosie w TV. Tuż za izbą pamięci Witosa znajduje się pomieszczenie poświęcone Stanisławowi Mierzwie (1905-1985 r.), prawnik z wykształcenia, działacz ruchu ludowego, współpracownik Wincentego Witosa i pierwszy wykonawca Jego testamentu politycznego. W stodole znajdują się narzędzia rolnicze pochodzące z epoki Witosa jakich używał a w zmodernizowanym spichlerzu znajduje się wystawa sztandarów organizacji ludowych z różnych okresów, z których najcenniejszy jest sztandar Zarządu Powiatowego Tarnów PSL Piast z 1928 r.

Dalszym etapem zwiedzania było miasteczko Radłów, gdzie przewodnik opowiedział nam historię tego miasteczka. Zwiedziliśmy kościół parafialny p.w. św.Jana Chrzciciela zbudowany w XIV w. i przebudowany w XV w. i początkiem XX w. oraz zobaczyliśmy Pałac Biskupi w Radłowie, którego obecny kształt i wygląd pochodzi z 1830 r. Jest to piętrowy, klasycystyczny budynek wzorowany na planie litery C. Pałac przechodził we własność różnych właścicieli a ostatecznie był we władaniu rodziny Dolańskich. Po II wojnie światowej dekretem PKWN budynek został upaństwiowiony i rozpoczęła się działalność szkolna Liceum Ogólnokształcącego, które istnieje do dnia dzisiejszego oraz internat dla uczniów. Z murów tej szkoły wyszli znani absolwenci tacy jak: nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk i rektor Uniwersytetu Jagielońskiego prof. Franciszek Ziejka.

Kolejnym punktem zwiedzania była miejscowość Zabawa, w której znajduje się sanktuarium błogosławionej męczenniczki Karoliny Kózki. Karolina Kózka urodziła się i mieszkała w przysiółku Śmietana wsi Wał Ruda. Zginęła śmiercią męczeńską w czasie I wojny światowej w wieku 16 lat zabita przez rosyjskiego żołnierza, który zaprowadził ją do lasu i usiłował zgwałcić. Jej relikwie znajdują się w ołtarzu głównym a na nim znajduje się obraz przedstawiający ją z chustką w ręce tak jak została znaleziona. Poniżej znajduje się obraz św. Trójcy dzieło Jana Bukowskiego. W Zabawie znajduje się także pomnik ofiar wypadków drogowych i przemocy.

Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie wsi Zalipie znajdującej się w powiecie dąbrowskim, gminie Olesno, która słynie z malowanych chat na zewnątrz i wewnątrz. W większości ozdoby (motywy kwiatowe) te znajdują się na prywatnych posesjach i jadąc autobusem mogliśmy podziwiać piękne motywy na ścianach, studniach, płotach a nawet psich budach, również motywy te widoczne są wewnątrz kościoła św. Józefa oraz na elewacji Remizy Strażackiej w Zalipiu. Dla zwiedzających udostępniona jest posesja Felicji Curyłowej żyjącej w latach 1904-1974, którą obecnie zarządza Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Felicja Curyłowa malowała wszystko co jej wpadło w ręce, malowała ściany budynków, sufity, meble, naczynia, piece oraz robiła ozdoby z bibuły, wycinanki z pergaminu itd. Aby urozmaicić muzeum w 1981 r. z innej części Zalipia przeniesiono tzw.”chatkę biedacką”. Jest to drewniana chata, kryta strzechą, „pobielona” wapnem na jasno błękitny kolor i ozdobiona motywami kolorowych kwiatów. Wewnątrz jest pusto, znajduje się tylko piec z polepą oraz klepisko z gliny. Opiekunką całości została, mieszkająca naprzeciwko, wnuczka zalipiańskiej artystki - Pani Wanda Racia, która jest także przewodniczką po obejściu i artystką w tej dziedzinie. Ostatnim etapem wycieczki było odwiedzenie gospodarstwa agroturystycznego „Gościna u Babci” w Zalipiu, którego właścicielami są Maria i Piotr Krok. Piotr Krok barwnie opowiadał o swojej historii, o schedzie jaką odziedziczyli z żoną po dziadkach, tj. domek oraz kuźnię, którą dla potrzeb agroturystyki wzbogaca gromadząc kolejne eksponaty, aby zachować pamięć dla przyszłych pokoleń.

Na koniec udaliśmy się na grillowaną kiełbaskę i po odpoczynku wzbogaconym śpiewem udaliśmy się w drogę powrotną do Gorlic, gdzie dojechaliśmy ok. godz. 19.00.

                                                                                                                                                                                                                                         Opracował: Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET