W dniu 02.08.2014 r. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koła w Gorlicach zorganizowało wycieczkę krajoznawczą do Pienin, a konkretnie do Czorsztyna, Niedzicy i Szczawnicy.
Z Gorlic wyjechaliśmy autokarem o godz. 7.30 i po ok. 2 godzinach dotarliśmy do Czorsztyna na parking, z którego udaliśmy się na przystań statków wycieczkowych. Z przystani w Czorsztynie odbyliśmy rejs statkiem „Halny” przez Zalew Czorsztyński do Zamku w Niedzicy. Ruiny gotyckiego Zamku Czorsztyńskiego z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem (obecnie nad Jeziorem Czorsztyńskim) zobaczyliśmy z oddali ze statku oraz zapory wodnej i Zamku w Niedzicy. Upadek zamku rozpoczął się od dewastacji przez wojska kozackie w latach 1734-1735. W 1790 roku od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku, co gwałtownie przyspieszyło jego dewastację.
Zanim zwiedziliśmy zamek w Niedzicy to odbyliśmy pieszo podróż na zaporę wodną i długimi betonowymi schodami zeszliśmy do hydroelektrowni na Zalewie Czorsztyńskim, którą z przewodnikiem zwiedziliśmy od wnętrza. Dzięki naszemu przewodnikowi poznaliśmy dokładniej historię tych miejsc, zostaliśmy zapoznani z tajnikami pracy i budową elektrowni oraz zobaczyliśmy imponujące maszyny znajdujące się w niej. Mimo protestów ekologów w latach 80 i 90 elektrownię tą ukończono po 22 latach budowy i dzisiaj pełni rolę retencyjna, krajobrazową, energetyczną i rekreacyjną. Po spacerze na zaporze wodnej, z której rozciągają się malownicze widoki na Pieniny, Tatry oraz Zamki w Niedzicy, Czorsztynie, Zalew Czorsztyński i poniższy mniejszy Zalew Sromowski udaliśmy się pieszo do Zamku w Niedzicy.
Zamek gotycki w Niedzicy został wzniesiony w początkach XIV w. na terenach węgierskich przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, który władał nim przez półtora wieku. Średniowieczna warownia pierwotnie nazwana Zamek Dunajec od położenia na wzniesieniu nad rzeką Dunajec początkowo stanowiła węgierską strażnicę na granicy z Polską. Później zamek przechodził w ręce kolejnych właścicieli, którzy go rozbudowywali przekształcając w okazałą renesansową rezydencję, inni nie dbali o niego doprowadzając do dewastacji, aż ostatecznie trafił w ręce węgierskiego rodu Salomonów, którzy władali nim do 1945 r.
Przewodniczka opowiedziała nam o jego historii i kolejnych losach oraz wiele legend związanych z tym zamkiem. Zamek był plenerem m.in. seriali telewizyjnych „Janosik” , „Wakacje z duchami”, „Zemsta” i „Mazepa”. Obecnie zamek pełni funkcję muzealną i gastronomiczną, będąc atrakcją historyczną południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi aleja a za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość 60.5 m. Na zamku górnym w „Izbach pańskich” zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Po zwiedzeniu opisanych miejsc udaliśmy się autokarem do Szczawnicy, gdzie każdy mógł we własnym zakresie zjeść obiad i pospacerować w malowniczym uzdrowisku pośród wielu pensjonatów i Parku Zdrojowym. Szczawnica stanowi przystań flisacką i kajakową. Tutaj znajduje się końcowa stacja spływu łodziami flisackimi przez Przełom Dunajca. W centrum Szczawnicy znajduje się wyciąg krzesełkowy prowadzący na szczyt Palenicy, skąd roztacza się malowniczy widok na Tatry i Pieniny. Znajdują się tu wspaniale przygotowane trasy narciarskie. Liczne szlaki turystyczne, trasy i ścieżki rowerowe prowadzą do malowniczych zakątków Pienińskiego Parku Narodowego i rezerwatów przyrody.
O godz. 17.00 udaliśmy się w drogę powrotną i zgodnie z planem szczęśliwie powróciliśmy do Gorlic.
Mirosław Janik – sekretarz Koła SEiRP Gorlice