Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych w Krakowie
Jesteś tutaj Małopolskie Koła SEiRP    /     GORLICE    /     Eskapada do Niemiec    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: 31-571 Kraków ul. Mogilska 109, Tel.: 12 61 51 315, Fax: 12 61 51 314, E-mail: seirpmalopolska@wp.pl

Eskapada do Niemiec

     W dniach 9 do 11 maja 2014 roku  członkowie Koła SEiRP w Gorlicach wraz z rodzinami, w ilości 19 osób, wzięli udział w wycieczce do Niemiec zorganizowanej przez PTTK w Gorlicach, z którym od wielu lat czynnie współpracują. Program wycieczki był bardzo szeroki i atrakcyjny. W pierwszym dniu byli na tzw. wyspie tropikalnej - tropikalnym parku rozrywki i wypoczynku „Tropical Islands”, znajdującej się w odległości ok. 60 km na południe od Berlina.  Korzystali tam z licznych zjeżdżalni, wodospadów, grot skalnych, morskich prądów, rwących rzek i wielu innych fascynujących atrakcji. Na plażach, których długość przekracza 400m plażowali i odpoczywali na licznych leżakach i w miejscach do wypoczynku. Oprócz tego korzystali z barów, restauracji, pasażu handlowego , strefy sauny i masażu oraz z wielu innych ciekawych atrakcji. Wewnątrz Tropical Island znajduje się ponad 30.000 roślin, a wilgotność powietrza wynosi 40-60%, a temperatura wody ma ok. 28-30 stopni C.

     Park wypoczynku mieści się w byłej hali produkcyjnej sterowców (nazywanej Aerium), największym samonośnym hangarze świata. W latach 1938-45 na jego terenie mieściło się lotnisko wojskowe niemieckich sił powietrznych dla szkoły lotniczej Brand-Guben, zaś w latach 1945-90 sowieckie lotnisko wojskowe. 19 listopada 2004 otwarto Tropical Islands.

     W drugim dniu zwiedzili Berlin – stolicę i siedzibę rządu Republiki Federalnej Niemiec i największe miasto Niemiec. Zwiedzili, m.in. Reichstag – gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie, a od 1999 r. siedzibę Bundestagu. „Wdrapali się” do jego kopuły, która jest jednym z najchętniej odwiedzanych celów turystycznych Berlina. Jej szczyt leży 47 m nad poziomem ulicy. Robili sobie zdjęcia pod jednym z charakterystycznych punktów miasta – Bramą Brandenburską, a także na Alexanderplatz – centrum handlowe, ważne ze względu na centralne położenie.

     W trzecim dniu zwiedzili zabytki Poczdamu, w tym najważniejszą atrakcją turystyczną tj. wielki park wraz z Pałacem Sanssouci oraz pałac Cecilienhof, gdzie odbyło się spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki. Ostatnim niemieckim miastem, jakie zwiedzili, było doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej przez lotnictwo brytyjskie i amerykańskie i odbudowane później tylko częściowo Drezno.

 

                                                                                                                                                                                                                                                              Piotr Styczyński

                                                                                                                                                                                                                                                               Mirosław Janik

 
 
 
 
 
 
 
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET